posledná zastávka letca RAF - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

posledná zastávka letca RAF

ARCHÍV > SLZ Trenčín 2014 > Júl 2014

Odhalenie pamätnej tabule americkému letcovi

V obci Dubodiel dňa 6. júla 2014 slávnostne odhalili pamätnú tabulu americkému vojakovi, ktorý zahynul 7. júla 1944 v boji za oslobodenie Slovenska.
   Počas druhej svetovej vojny ponad inovecké hory často prelietavali americké bombardovacie letky. V júli 1944 sa z bombardovania vracali v poškodenom bombardéri B-24 v sprievode nemeckých stíhačiek. Nad obcou Dubodiel začala z horiaceho amerického bombardéra vyskakovať posádka. Niektorí jej členovia sa zachránili, avšak 20-ročný americký seržant Archie M. Lafond zahynul.
   Na mieste pádu lietadla vysadil miestny obyvateľ smutnú vŕbu. Nakoľko je k miestu havárie ťažší prístup, rozhodla sa obec v spolupráci s Oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Trenčín umiestniť pamätnú tabuľu na Obecný úrad.
  Slávnostného odhalenia pamätnej tabule sa v mene predsedu TSK zúčastnil aj riaditeľ Úradu TSK Juraj Gerlici. „Dnes sme sa tu zišli, aby sme si pripomenuli hrdinstvo tých, ktorí bojovali v druhej svetovej vojne a nasadili vlastné životy na záchranu našej
vlasti. Nech nám je osud tohto vojaka a pamätná tabuľa mementom a poučením do budúcnosti, aby sa hrôzy svetových vojen viac neopakovali,“ povedal Juraj Gerlici.

 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky