marec 014 - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

marec 014

Naša činnosť v mesiaci marec  2014
Schôdza 12.3.2014
 
V prvej časti schôdze nás predseda pobočky  p. Kamenický informoval o činnosti výboru za uplynulý mesiac. Zvýraznil hlavne stretnutie s primátorom Trenčína Mg.  Richardom Rybníčkom. Ten sa zaujímal o činnosť našej organizácie, prisľúbil i finančnú podporu pre zabezpečenie našej činnosti.

   Ďalej  Mg. Vladimírovi  Zvalenému pri príležitosti  65. narodenín poďakoval  za jeho obetavú prácu vedúceho modelárskeho krúžku v Trenčianskej Turnej.  So svojimi zverencami dosahuje vynikajúce výsledky jak na domácich, tak i zahraničných súťažiach. Vychováva novú generáciu našich nasledovníkov, budúcich letcov.
 


V priebehu schôdze sa naši členovia zúčastnili vernisáže výstavy, ktorú vo vestibulu Domu armády inštalovali historici z mesta Slavičín z Českej republiky, v spolupráci so SZPB  Trenčín.
  
       

Témou výstavy je obdobie pred  2.sv. vojnou po Mníchovskom diktáte. Na nátlak A. Hitlera došlo k rozdeleniu prvej  ČSR. Českí vlastenci, ktorí sa nedokázali zmieriť s touto situáciou prechádzali na Slovensko, odtiaľ cez Budapešť do západnoeuropského odboja.

Jedným z týchto priechodných kanálov bolo i mesto Trenčín. Výstavou sa naši hostia chcú poďakovať všetkým, cez prevádzačov na hranici, kopaničiarom ,ktorí im poskytovali jedlo a ubytovanie, železničiarom i organizáciám, ktoré toto všetko organizovali na Slovensko – Moravskom pomedzí.
   Prednášku s besedou na téma „Najmodernejšia letecká technika  dnešnej doby, konštrukčné novinky“ pre nás pripravil  Ing. DušanSadloň.
  Fundovane, odborným výkladom podloženým obrazovou dokumentáciou nám vysvetlil trendy  súčasného vývoja v oblasti vojenského a civilného letectva.
Vo vojenskom stíhacom letectve vývoj smeruje k bežnému prekonávaniu rýchlosti zvuku 1 až 5 krát. U supermodernej techniky až 25 krát. Vysvetlil nám k akým konštrukčným zmenám dochádza vo vývoji dnešných prúdových motorov, turbín, kompresorov a spaľovacích komôr, prídavnom spaľovaní, chladení atd. Vysoké rýchlosti si vyžadujú i zmeny aerodynamických tvarov počínajúc trupom, krídlami, stabilizátorom, výškovým a smerovacím kormidlom.
 Dnešnej dobe idú do popredia čoraz častejšie i bezpilotné prostriedky, ktoré dokážu plnohodnotne nahradiť klasické lietadlá s pilotom.
   Vo svojom výklade nám tiež poukázal na to, aké má problémy i to najmodernejšie vojenské letectvo, v súvislosti s vývojom najmodernejších protilietadlových systémov  a rakiet. Napríklad obranný systém  PATRIOT. Použitie letectva v súčasných lokálnych vojenských konfliktoch  sa tak stáva problematické.

  
         Svoju prednášku ukončil  Ing. Sadloň besedou a premietaním videofilmov.    

      Redakcia webu.


 
 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky