január 013 - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

január 013

ARCHÍV > SLZ Trenčín v 2013


Mosquito nad Piešťanmi.


Na našu prvú schôdzu v tomto roku 9.1.2013 sme pozvali na besedu autora knihy Mosquito nad Piešťanmi pána Bohuslava Ferianca.   
                                                                                                

Autor vo svojej knihe popísal udalosť zo dňa  17.10.1944 kedy na ľavom brehu rieky Váh núdzovo pristálo horiace Mosquito, ktoré bolo zostrelené pri útoku na Piešťanské letisko nemeckou protilietadlovou obranou.

V neformálnej besede nám p. Ferianec porozprával čo ho inšpirovalo k napísaniu tejto knihy a spôsob ako získaval informácie o tejto udalosti od miestnych občanov pamätníkov i vo vojenských archívochDokázal nám zaujímavým spôsobom odpovedať na naše otázky a priblížiť tak udalosti týchto vojnových dní na Slovensku.


Vrcholom jeho úsilia bola návšteva zostreleného Kanadského letca Stuarta Newtona Maya na Slovensku, ktorý ako jeden z dvoch letcov  prežil útok na Piešťanské letisko. Veľkou odmenou pre autora bolo pozvanie  Stuartom  Newtonom Mayom do Kanady a nadviazanie srdečného úprimného priateľstva.

Aj stretnutie s gen. Ivanom Schwarzom patrilo po rokoch k sviatočným dňom všetkých stretnuti :

Znalci histórie bojov za 2.sv. vojna toto ocenia :

Členovia našej pobočky oceňujú úsilie autora knihy p. Ferianca pri zdokumentovaní tejto leteckej udalosti v našom kraji z konca druhej svetovej vojny, začo mu patrí naše poďakovanie.

Svojou knihou vzdal hold letcom, ktorí bojovali za naše oslobodenie od nemeckých fašistov.

 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky