pestrá činnosť členov pobočky - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

pestrá činnosť členov pobočky

ARCHÍV > SLZ Trenčín 2014 > August 2014

V piatok 29. 8. členovia pobočky p. Kamenický, p. Sekereš, p. Švančara, p. Steklý, p. Reich, MUDr. Hrodek a Ing. Sadloň  sa zúčastnili pietneho  aktu k tomuto výročiu, u pamätníku padlých amerických letcov v Novej  Bošáci. Na pamätnom mieste boli pôvodne pochovaní 4 letci zostreleného  B-17G, ktorí neprežili haváriu svojho bombardéru. V roku 1946 boli exhumovaní a prevezení do svojej vlasti. K ich pamätníku naša delegácia položila veniec. Aktu sa zúčastnila delegácia z ČR, miest Slavičín a Bojkovice, predstavitelia  a občania obce Nová Bošáca.ň
Cestou domov sme sa ešte zastavili pri obecnom úrade v Bošáci, kde sme si prezreli pamätné tabule.

na ukážku zopár foto :
      


V uvedený deň sa naša delegácia zúčastnila podobného aktu na cintoríne v Nemšovej, miestna časť Ľuborča. Tu bol pochovaný palubný strelec A.A. SOLOCK, ktorého rodičia pochádzali  z východného Slovenska. Exhumácia bola vykonaná 25.9.1946 a  neskôr boli jeho pozostatky boli prevezené do Francúzka.   

na dôkaz je tu je pár fotografíi :

V nedeľu 31.8. sa delegácia v zložení p.Kamenický, p. Steklý, p. Švančara zúčastnila ukončenia pietnych aktov u pamätníku padlých letcov na cintoríne  v Slavičíne. Tu bolo v spoločnom hrobe pochovaných 28 amerických letcov. Po vojne 3.-5.9.1946 vykonali Americkí  vojaci exhumáciu pozostatkov padlých letcov, ktoré boli prevezené podľa požiadavkou rodín na civilné cintoríny v USA. I tu sme k pomníku položili veniec Slovenského leteckého zväzu  pobočka Trenčín.
Na záver predseda vykonal zápis do kroniky múzea.

z tlače na Morave :
alebo podrobnejšie : na Slavičínsku pred 70. rokmi

V roce 2014 uplyne právě 70 let od chvíle, kdy 29. srpna 1944 bylo nad územím Bílých Karpat německými stíhači napadeno letecké seskupení amerických bombardérů směřujících ke svým cílům v oblasti Moravské Ostravy. Ten den se stal osudným posádkám deseti bombardérů, které byly sestřeleny. Zahynulo přitom čtyřicet jedna letců.
 Při letecké bitvě se na moravské straně v mikroregionu Bojkovsko a v Bošáci na slovenské straně zřítilo k zemi pět letounů typu B -17 Flying Fortress a zahynulo celkem 35 amerických letců. Což je patrně největší počet padlých Američanů na území bývalého Československa v tak malém regionu. Další letouny se dopadly na zem u zámečku Antonstal poblíž slovenské Nemšové a u moravských obcí Kašava, Liptál, Metylovice. Poškozený desátý letoun se zřítil v Maďarsku při pokusu o návrat na italskou základnu.
 Tato Letecká bitva patří mezi nejvýznamnější události II. světové války ve Zlínském kraji.
Letecký deň sobota 30.augusta 2014
  V spolupráci s Klubom vojenských veteránov sme zorganizovali zájazd na letecký deň- letisko  Sliač.
Celkovo sa ho zúčastnilo  
33 osôb. Škoda, že v tomto počte nebolo viacej členov našej pobočky, pre ktorých výbor túto akciu organizoval.  Program leteckého dňa bol zameraný aj k oslavám  70 výročia SN
poďakovanie  
Oproti predchádzajúcemu roku bol program spestrený akrobaciou stredného dopravného lietadla C-17 SPARTAN, skupinovou akrobaciou Poľských ISKIER, i pretekom automobilu s lietadlom.
najväčšia letecká atrakcia na Slovensku
Za svojimi výkonmi s predchádzajúcich rokov nezaostali  akrobati Dušan Šamko a Zoltán Vereš. Samozrejme, že i ostatné vystúpenia mali vysokú úroveň. Každý fanúšik letectva si pre seba odniesol  pekné zážitky.

Bolo sa na čo pozerať :


 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky