Prednáška o histórii parašutizmu a osobné zážitky p. Štefana Krajčoviča - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Prednáška o histórii parašutizmu a osobné zážitky p. Štefana Krajčoviča

V prvej časti spoločného stretnutia členov pobočky SLZ bolo privítanie a slávnostné odovzdanie členského preukazu našej novej členke p. Jarmile Jakubíkovej. (v minulosti pracovala ako príslušníčka Vzdušných  síl  Slovenskej republiky vo funkcii pomocník riadiaceho  dispečera lietania.
  Jarka, vítajte medzi nami !
PRAJEME VEĽA ÚSPECHOV !Naša  májová schôdzi pokračovala  ďalej podľa  plánu. Prednášku s besedou o histórii parašutizmu v Trenčíne  náš člen športový pilot a skúsený
parašutista (viac než 1.230 zoskokov)  pán Štefan Krajčovič.Jeho vystúpenie vhodne doplnili páni Erich Perthen, ( držiteľ strieborného  plachtárskeho odznaku FAI za rok1961), ktorý  v päťdesiatych rokoch pracoval ako krajský inštruktor parašutizmu, vo vtedajšom Zväzarme. V jeho príhovore bol opis vtedajších problémoch leteckej techniky používanej pre zoskoky športových parašutistov, kedy parašutista musel  otvoriť kabínu vystúpiť na krídlo a až potom v správny čas vyskočiť. To si vždy vyžadovalo potrebnú odvahu.

predseda sa pochválil

Počas zaujímavej prednášky predseda  našej pobočky SLZ p. Kamenický sa  veľmi rád priznal, že  pán Perthen,  bol jeho prvý inštruktor, ktorý ho  pripravil na prvý zoskok padákom v r.1958 z lietadla  C-3 .

Svojimi skúsenosťami sa k prednáške pripojili pán Ján Kalafút, ktorý postupne prešiel od parašutizmu, má cenné  osobné skúseností športového parašutistu, a ako  pilot balónu nám odborne vysvetlil problematiku lietania  v balóne a zoznámil nás  aj  s osobnými  zaujímavými historkami balónového   lietania.
K besede o histórie parašutizmu sa pridal aj p.Marian Mikulovský,  dlhoročný skúsený  parašutista, ktorý ako vojak slúžil u výsadkového útvaru.

Prítomní členovia boli odborne  zasvätení do problematiky parašutizmu, výcviku, používaných padákov, výcviku brancov, mladých pilotov atd. Tiež sme si pripomenuli výrobu padákov v meste Trenčín vo firme NEHERA neskôr Odeva, kde  prvým povojnovým zákazníkom bola Sovietska armáda, ďalším odberateľom bola Československá armáda. Tu sa šili pre ne  uniformy a aj padáky.

foto z prednášky
ZO ZBIERKY p. KRAJČOVIČA
 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky