január 014 - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

január 014

Január 2014
Na schôdzi pobočky 15.januára 2014 sa naším členom predstavil náš nový člen pplk. v. v. Ing. Peter Gašparovič.
Zoznámil nás so svojou pestrou činnosťou pilota nadzvukových lietadiel československého a slovenského vojenského letectva. Absolvoval základný letecký výcvik na lietadlách L-39 na Vojenskej vysokej leteckej škole v Košiciach
V rámci školy sa preškolil na nadzvukové stíhacie lietadlá Mig-21 na letisku Přerov. Po ukončení vojenskej vysokej školy bol zaradený k stíhaciemu bombardovaciemu pluku naletisku Náměšť nad Oslavou a preškolil sa na stíhaco bombardovacie lietadla
Su-7BM. Po preložení s organizačných dôvodov na letisko Čáslav bol preškolený na stíhacie lietadlá Mig-23.
Po rozdelení československej republiky v roku 1992 bol zaradený na veliteľstvo slovenského letectva, ako zástupca hlavného letovoda.
V nových dislokáciách vzniknutých leteckých útvarov bolo nutné zosúladiť platné medzinárodné letecké predpisy s novovzniknutými letiskovými priestormi nad celým územím Slovenska. Tieto náročné úlohy Ing. Gašparovič úspešne zvládol a má tak veľké zásluhy na vybudovaní slovenského vojenského letectva.
Svoju bohatú leteckú činnosť ukončil ako zalietavač lietadiel L-28 (Delfín) a
L-39 (Albatros) po generálnych opravách a montážach v Egypte. Z hora uvedeného je vidieť, že má bohaté skúsenosti zo svojej leteckej činnosti pilota nadzvukových lietadiel, ale i z budovania slovenského vojenského letectva.
V ďalšom priebehu našej schôdze sa s nami podelil najzaujímavejšie zážitky zo svojej leteckej činnosti, fundovane odpovedal na otázky našich členov.

Redakcia webu.

 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky