Deň slovenského vojenského letectva - Trenčianský letecký zväz

hľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Deň slovenského vojenského letectva

ARCHÍV > SLZ Trenčín 2014 > September 2014

K oslave dňa Slovenského vojenského letectva sme si na našu schôdzu 10.9. pozvali jedného s vedúcich pracovníkov Vojenského historického múzea v Piešťanoch Mgr. Petra Kadleca.

Vo svojom príhovore z výraznil  význam tohto pamätného dňa.

Pripomenul tiež rozkaz ministra obrany
z pred piatych rokov,  ktorý práve 17.september  ustanovil  za deň Slovenského  letectva.

Pripomenul historické udalosti z doby SNP, kedy práve pred  70 rokmi pristál na letisku Zolná 1.letecký stíhací pluk pod velením štábneho kapitána Fajtla. Jeho úlohou bola podpora bojujúcich jednotiek v boji proti
nemeckým okupantom.

Presne 70 rokov uplynulo 17. septembra 2014 odo dňa, kedy pristál na lúkach pri obci Zolná v priestoroch provizórneho poľného letiska 1. Československý stíhací pluk Zvolenský.       

Na pamätnej tabuli
pri pamätníku povstaleckým letcom, ktorí pôsobili na jeseň 1944 ako letecká podpora Slovenskému národnému povstaniu sa uvádza: „ V období od 17.9.1944 do 25.10.1944 tu pôsobil a vzlietal na pomoc bojujúcim jednotkám 1. čs. stíhací plukZvolenský.
Príslušníci pluku zničili celkom 11 nepriateľských lietadiel na zemi, 9 vo vzdušných bojoch, 77 nákladných áut, 3 delostrelecké a mínometné batérie a rad nepriateľskej bojovej techniky.viac na wikipédii .Vpriebehu SNP uskutočnil 573 bojových letov“. pozri sa na :

Vzdušné sily ozbrojených síl Slovenskej republiky si pripomenuli sviatok pod názvom Deň slovenského vojenského letectva slávnostnými zhromaždeniami a nástupmi vo všetkých svojich zväzkoch a súčastiach. Tento sviatok, ktorý bol vyhlásený na základe rozkazu ministra obrany Slovenskej republiky v Zolnej práve 17. septembra 2009, sa v podmienkach slovenských vzdušných síl ujal priam ako novodobá tradícia. Tradícia spojená s hrdinstvom letcov, ktorí neváhali nasadiť vlastné životy, zdravie a bojovať v tyle nepriateľa s rizikom odhalenia.
ak máte viac času a túžite po podrobnostiach ťuknite sem
Skutočnosť, že poľné letisko v Zolnej nebolo fašistami nikdy objavené alebo dobyté nik nezvráti. Mená letcov, ktorí na ňom pôsobili, už sa nevymaže z národnej či vojenskej histórie slovenského národa. Česť pamiatke hrdinom!

Počas slávnostného ceremoniálu veliteľstva vzdušných síl bola za účasti mnohých významných hostí zdôraznená významnosť neustáleho pripomínania si všetkých tých, ktorí zahynuli v prospech hodnôt ako sloboda či demokracia. Každý z tých, ktorí sa zaslúžili o to, že Slovenským národným povstaním sa nasmerovalo medzinárodnopolitické postavenie Slovenskej republiky bez spájania sa s fašistickou koalíciou po roku 1945, si zaslúži obdiv.

SNP
Záhy po vypuknutí povstání na Slovensku byl pluk vyslán povstání na pomoc (nejprve bylo nutno vyřešit logistickou podporu této jednotky na Slovensku  - palivo, munice, náhradní díly, spojení aj.). Letci škpt. Fajtla se tedy opravdu stali prvními čs. piloty, co bojovali na domácí půdě. Už 15. září 1944 v 18:55 přistál velitel pluku škpt. František Fajtl v čele čtyřčlenného roje na letišti Tri Duby, aby mohl řídit přesun pluku na pomoc bojujímu Slovensku. Oficiálním datem se stalo 17. září, kdy se na polním letišti Zolná u Zvolena soustředilo 21 stíhaček (jedna havarovala při přeletu ještě na území SSSR v důsledku technické závady).
Sestava pluku byla následující:
   Velitel pluku škpt. František Fajtl
   Zástupce velitele pluku škpt. Jan Klán
   Náčelník štábu pluku kpt. Stanislav Rejthar
   Pobočník velitele: por. Jiří Sehnal
   Inženýr pluku: por. Vinogradov
   Vrchní zbrojíř: por. Kaplun
   Hlavní mechanik: por. Babiněr
   Spoj. důstojník: ppor. Šumilov
   Lékař: kpt. Karandajev
Piloti 1. perutě:
   Velitel: npor. Josef Stehlík
   Zástupce velitele: ppor. Leopold Šrom
   ppor. František Štička
   ppor. František Vendl
   ppor. Jan Skopal
   ppor. Stanislav Hlučka
   ppor. Stanislav Tocauer
   rtm. Ludovít Dobrovodský
Piloti 2. perutě:
   Velitel: npor. František Chábera
   Zástupce: ppor. Tomáš Motyčka
   por. Rudolf Borovec
   ppor. Jiří Řezníček
   ppor. Ladislav Valoušek
   ppor. František Krůťa
   ppor. František Loucký
   ppor. František Vaculík
   ppor. Bohuslav Mráz
   šrtm. Anton Matúšek
Hned po příletu na Slovensko se pluk velice energicky zapojil do bojů. Z polního letiště Zolná podniklo osm letounů už 18. září navečer útok na letiště v Piešťanech a to s takovým úspěchem, že Luftwaffe z něj okamžitě přestala operovat a musela využívat vzdálené základny na území Polska. Piloti škpt. Fajtla podnikli během povstání řadu letů na podporu pozemních jednotek a zrovna tak vybojovali a udrželi až do zhroucení povstání vzdušnou nadvládu nad Slovenskem (ve vzduchu neztratili ani jediný stroj). Bylo velkou škodou pro osud povstání, že se na Slovensko nepodařilo podle plánu přesunout sovětskou jednotku s bitevními letouny Il-2. Rovněž tak už na Slovensko nemohla odletět ani třetí letka pluku. Tyto letouny mohly být významnou pomocí.
Pluk během září a října podnikl během 29 letových dnů celkem 561 operačních letů v délce 372 hodin. Shodili při tom 624 ks pum a vystříleli na 50 000 ks nábojů. Absolvovali celkem 18 vzdušných soubojů a v nich dosáhli 9 jistých sestřelů, 3 pravděpodobné a 6 nacistických letadel poškodili. Na zemi mají přiznáno 10 zničených a 10 poškozených letadel (skutečný počet bude asi nižší), řadu zničených a poškozených vozidel, dva tanky a řadu dalších cílů. Pluk utrpěl i ztráty, ve vzdušných bojích byly dvě lavočky poškozeny (a další omylem poškodil zbrklý pilot amerického Mustangu) beze ztrát na pilotech. Nebezpečnějším soupeřem se ukázal flak. Při útocích na pozemní cíle padli František Vaculík, Bohuslav Mráz a Tomáš Motyčka, raněni byli Jan Skopal a František Loucký, sestřelen nad územím nepřítele byl i František Krůťa (k pluku se vrátil až za několik měsíců). Při nouzovém přistání po poruše letounu se těžce zranil Jiří Řezníček.
Na konci povstání byl vydán rozkaz k odletu ze Slovenska. Dvacátého pátého října odlétlo ze Slovenska zbylých 12 letounů, někteří příslušníci pluku se tak připojili k partyzánům v horách. Zde padl další příslušník pluku - 9. listopadu byl v léčce zabit poručík Rudolf Borovec.
Přelet ze Slovenska vzhledem ke špatnému počasí neproběhl hladce, letouny pluku přistály na různých místech. Pluk byl stažen z fronty a odeslán k doplnění.
Z pilotů původního pluku a z letců dále přecvičovaných v SSSR byla následně postavena 1. československá smíšená letecká divize. Měla dva stíhací pluky (2. stíhací pluk byl víceméně záložní a procházel výcvikem) a jeden bitevní. Počítalo se ještě s postavením bombardovacího pluku, ale k tomu již nedošlo. Seznam velících důstojníků divize s naznačeným schematem složení je zde
http://www.fronta.cz/dotaz/ceskoslovenske-jednotky-v-zahranici
Divize byla nasazena do bojů až při osvobozování Ostravy.

Aktivita sa konala pod záštitou prednostu Okresného úradu vo Zvolene a primátora Mesta Zvolena za účasti čestného hosťa – 2. zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR generálmajora Pavla Macka.
Súčasťou programu bolo odovzdanie ocenení a čestných titulov Zaslúžilý letec, Zaslúžilý letovod a Zaslúžilý technik z rúk veliteľa vzdušných síl brigádneho generála Miroslava Korbu ako aj od prezidenta Slovenského leteckého zväzu generála M. R. Štefánika.
K tomu veliteľ vzdušných síl poznamenal „Veľmi ma teší, že dnešným slávnostným ceremoniálom potvrdzujeme aj úzku prepojenosť aktivít a úsilia tak civilných ako aj vojenských zložiek a inšitúcií nielen tu v regióne ale aj na celom našom Slovensku“.











Po pietnom akte kladenia vencov k pamätníku nasledovala prehliadka Pamätnej izby v kultúrnom dome v obci Zolná, kde sme sa v miestnom múzeu zoznámili s dávnou históriou   obce o čom nás s veľkou ochotou informovala funkcionárka Obecného úradu.
Počas malého občerstvenia sa niektorí zúčastnení po dlhých rokoch stretli  s bývalými spuluslúžiacimi  u vojen. letectva.



Z našej pobočky bola udelená prezidentom SLZ :
Pamätná
medaila SLZ gen.Dr.M.R.Štefánika p.Kamenickému Silvestrovi a Švančarovi Antonovi


a t
itul Zaslúžilí letec SLZ gen.Dr.M.R.Štefánika  bol udelený p.Šimonovi Jozefovi.
Z pobočky SLZ Trenčín sa zúčastnil osláv ešte aj p. Liška Vojtech.

 
Hľadať
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky