deň vojen. letectva - Trenčianský letecký zväz

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

činnosť v 2014

K oslave dňa Slovenského vojenského letectva sme si na našu schôdzu 10.9. pozvali jedného s vedúcich pracovníkov Vojenského historického múzea v Piešťanoch Mgr. Petra Kadleca.

Vo svojom príhovore z výraznil  význam tohto pamätného dňa.

Pripomenul tiež rozkaz ministra obrany
z pred piatych rokov,  ktorý práve 17.september  ustanovil  za deň Slovenského  letectva.

Pripomenul historické udalosti z doby SNP, kedy práve pred  70 rokmi pristál na letisku Zolná 1.letecký stíhací pluk pod velením štábneho kapitána Fajtla. Jeho úlohou bola podpora bojujúcich jednotiek v boji proti
nemeckým okupantom.

 
 

Presne 70 rokov uplynulo 17. septembra 2014 odo dňa, kedy pristál na lúkach pri obci Zolná v priestoroch provizórneho poľného letiska 1. Československý stíhací pluk Zvolenský.       

Na pamätnej tabuli
pri pamätníku povstaleckým letcom, ktorí pôsobili na jeseň 1944 ako letecká podpora Slovenskému národnému povstaniu sa uvádza: „ V období od 17.9.1944 do 25.10.1944 tu pôsobil a vzlietal na pomoc bojujúcim jednotkám 1. čs. stíhací plukZvolenský.
Príslušníci pluku zničili celkom 11 nepriateľských lietadiel na zemi, 9 vo vzdušných bojoch, 77 nákladných áut, 3 delostrelecké a mínometné batérie a rad nepriateľskej bojovej techniky.viac na wikipédii .Vpriebehu SNP uskutočnil 573 bojových letov“. pozri sa na :

Vzdušné sily ozbrojených síl Slovenskej republiky si pripomenuli sviatok pod názvom Deň slovenského vojenského letectva slávnostnými zhromaždeniami a nástupmi vo všetkých svojich zväzkoch a súčastiach. Tento sviatok, ktorý bol vyhlásený na základe rozkazu ministra obrany Slovenskej republiky v Zolnej práve 17. septembra 2009, sa v podmienkach slovenských vzdušných síl ujal priam ako novodobá tradícia. Tradícia spojená s hrdinstvom letcov, ktorí neváhali nasadiť vlastné životy, zdravie a bojovať v tyle nepriateľa s rizikom odhalenia.
ak máte viac času a túžite po podrobnostiach ťuknite sem
Skutočnosť, že poľné letisko v Zolnej nebolo fašistami nikdy objavené alebo dobyté nik nezvráti. Mená letcov, ktorí na ňom pôsobili, už sa nevymaže z národnej či vojenskej histórie slovenského národa. Česť pamiatke hrdinom!

 
 

Počas slávnostného ceremoniálu veliteľstva vzdušných síl bola za účasti mnohých významných hostí zdôraznená významnosť neustáleho pripomínania si všetkých tých, ktorí zahynuli v prospech hodnôt ako sloboda či demokracia. Každý z tých, ktorí sa zaslúžili o to, že Slovenským národným povstaním sa nasmerovalo medzinárodnopolitické postavenie Slovenskej republiky bez spájania sa s fašistickou koalíciou po roku 1945, si zaslúži obdiv.

 

Aktivita sa konala pod záštitou prednostu Okresného úradu vo Zvolene a primátora Mesta Zvolena za účasti čestného hosťa – 2. zástupcu náčelníka Generálneho štábu OS SR generálmajora Pavla Macka.
Súčasťou programu bolo odovzdanie ocenení a čestných titulov Zaslúžilý letec, Zaslúžilý letovod a Zaslúžilý technik z rúk veliteľa vzdušných síl brigádneho generála Miroslava Korbu ako aj od prezidenta Slovenského leteckého zväzu generála M. R. Štefánika.
K tomu veliteľ vzdušných síl poznamenal „Veľmi ma teší, že dnešným slávnostným ceremoniálom potvrdzujeme aj úzku prepojenosť aktivít a úsilia tak civilných ako aj vojenských zložiek a inšitúcií nielen tu v regióne ale aj na celom našom Slovensku“.Po pietnom akte kladenia vencov k pamätníku nasledovala prehliadka Pamätnej izby v kultúrnom dome v obci Zolná, kde sme sa v miestnom múzeu zoznámili s dávnou históriou   obce o čom nás s veľkou ochotou informovala funkcionárka Obecného úradu.
Počas malého občerstvenia sa niektorí zúčastnení po dlhých rokoch stretli  s bývalými spuluslúžiacimi  u vojen. letectva.Z našej pobočky bola udelená prezidentom SLZ :
Pamätná
medaila SLZ gen.Dr.M.R.Štefánika p.Kamenickému Silvestrovi a Švančarovi Antonovi


a t
itul Zaslúžilí letec SLZ gen.Dr.M.R.Štefánika  bol udelený p.Šimonovi Jozefovi.
Z pobočky SLZ Trenčín sa zúčastnil osláv ešte aj p. Liška Vojtech.

 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky